پرینت سرور

پرینت سرور (Print Server)، دستگاهی است که توسط سیستم عامل هایی همچون مک و ویندوز، پشتیبانی می شود و کاربر با استفاده از آن می تواند، یک یا چند پرینتر را با هدف استفاده سایر کاربران، در دسترس تعداد کامپیوتر بیشتری قرار دهد.

وظیفه پرینت سرور، این است که یک یا چند پرینتر را به شبکه متصل کند و شیوه کار به این شکل است که؛ کاربر با فعال کردن آن، به جای اینکه پرینتر را به یک کامپیوتر متصل نماید، آن را به نوعی شبکه محلی (Local Network) متصل می‌کند و بنابراین؛ تعداد بیشتری کاربر قادر خواهند بود تا با اتصال به شبکه از پرینتر یا پرینترهای موجود استفاده کنند.

شرکت‌ها با داشتن پرینت سرور، نه تنها در هزینه‌ی خرید پرینتر صرفه‌جویی می‌کنند، بلکه در استفاده بهینه از فضا نیز به اندازه‌ی شگرفی ابتکار عمل به خرج می دهند.

در نمونه های معمولی این دستگاه؛ تعدادی کامپیوتر از طریق کابل  USBو یا پارالل به دستگاه متصل می‌شوند و در نمونه های پیشرفته، به جهت توسعه مسافت ارتباطی و نیز کاهش هزینه های کابل کشی، این سیستم ها به تکنولوژی بی سیم مجهز گردیده اند. در نمونه های وایرلس؛ شیوه کار به این شکل می‌باشد که کاربران موردنظر می توانند از نقاط تحت پوشش بی سیم، به این شبکه‌ متصل گردیده و مطابق دسترسی های داده شده از پرینترها استفاده نمایند.

از برند های سازنده این محصول، می توان به کمپانی های آمریکایی TRENDnet، Hawking و همچنین کمپانی های مطرح D-LINK و TP-LINK اشاره نمود.