پچ کابل فیبر نوری

پچ کورد یا پچ کابل فیبر نوری؛ تکه ای فیبر نوری است که دو سر آن مجهز به کانکتورهای فیبر بوده و به عنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در شبکه‌های فیبرنوری شناخته می شود و می‌تواند اتصالی ایمن را در میان تجهیزات برقرار کند.

با استفاده از این کابل ها، می توان به جا به جایی اطلاعات اقدام کرد، به عبارت بهتر؛ پچ کورد فیبر نوری یک پل ارتباطی برای دستگاه های برقی و یا مخابراتی است. به عنوان مثال؛ می توان از طریق این پچ کورد، یک دستگاه گیرنده دیجیتال را به یک تلویزیون متصل نمود .استفاده از پچ کوردها، تنها به ارتباط دهی بین دستگاه ها محدود نمی شود و می توان از این محصول، برای دریافت و ارسال امواج رادیویی هم استفاده کرد یا در موارد دیگر، برای ایجاد ارتباطات شبکه های کامپیوتری نیز می توان از پچ کورد فیبر نوری، استفاده نمود.    

این قطعه با استفاده از نور، اطلاعات را انتقال می دهد و این کار با سرعت بالایی انجام می گیرد و همین امر، علت محبوبیت این نوع کابل شده است. این کابل به ندرت  دچار اختلال و کاهش سرعت می شود و در واقع می توان گفت: یک روش قابل اطمینان و بدون ریسک در انتقال اطلاعات به حساب می آید. با توجه به استاندارد‌های مختلف، این محصول در دسته‌بندی‌های مختلفی تولید و عرضه می شود که از آن جمله؛ می‌توان به تقسیم‌بندی بر اساس‌ نوع کابل مورد استفاده در ساختار پچ‌کورد‌ها، نحوه انتقال سیگنال، نوع روکش، نوع کانکتور متصل و نوع پولیش کانکتور‌ها، اشاره نمود.

لازم به ذکر است که پچ‌کورد‌های فیبرنوری بر اساس نوع کابل مورد استفاده در آن‌ها در دو نوع سینگل مد و مالتی مد در دسترس هستند و هرکدام از آن‌ها، مشخصات و ویژگی‌های مختلف و بعضا منحصر به فردی دارند.

پچ کورد فیبرنوری سینگل مد (OS1,OS2)، عموما زرد رنگ بوده، حال آنکه پچ‌کورد‌های فیبرنوری مالتی مد در مدل‌های  OM1 و OM2 به رنگ نارنجی و در مدل‌های OM3 و OM4 به رنگ سبز-آبی، تولید و عرضه شده‌اند. پچ‌کورد‌های فیبرنوری سینگل مد (SMF)، دارای قطر 8 تا 10 میکرومتر هستند و به دلیل ساختارشان، قابلیت انتقال سیگنال نوری در یک مد را دارند و به همین دلیل، می‌توانند سینگال‌ها را با سرعت بیشتر و با کمترین ضریب تضعیف انتقال دهند.

از طرف دیگر، پچ کورد فیبرنوری مالتی مد ((MMF، دارای قطر بزرگتر و توانایی انتقال بیش از یک حالت سیگنال نوری را دارا می‌باشد. در نتیجه؛ از پچ‌کوردهای فیبرنوری مالتی مد، برای مسافت‌های بسیار کوتاه‌تر استفاده می‌شود و توانایی انتقال سیگنال‌های بیشتری را به نسبت پچ‌کورد‌ فیبرنوری سینگل مد، دارا می‌باشند.