پرزنتر

به پرزنتر، ایرماوس یا ماوس هوایی نیز گفته می‌شود. در گذشته‌ای نه چندان دور که پرزنتری وجود نداشت، سخنران یا ارائه کننده سمینار، بایستی نزدیک لپ تاپ می‌ماند و با زدن کلیدی بر روی کیبورد، اسلاید را جا به جا می‌کرد. این کار برای سخنران سخت بود و قدرت انعطاف را هم از او می‌گرفت. در حالتی دیگر، از دوست یا همکارش کمک می‌خواست تا اسلایدها را برایش جلو و یا عقب ببرد. این کار هم معایب خودش را داشت و اغلب باعث ناهماهنگی بین این دو نفر می‌شد.

اکنون اما با استفاده از پرزنتر، هر سخنران به راحتی می‌تواند در هر جای سالن در رفت‌ وآمد باشد و کنترل سخنرانی خودش را از راه دور و نزدیک در دست بگیرد. پرزنتر یک دستگاه کوچک، تقریباً به اندازه کف دست است و بر روی آن، دکمه‌هایی وجود دارد که هر یک وظیفه ای را بر عهده دارند. یکی اسلاید را به جلو و دیگری به عقب می برد، یکی پلی کردن اسلاید و دیگری زوم کردن روی بخش خاصی از تصویر را برعهده دارد. دکمه ای دیگر، مسئول خاموش و روشن کردن پرزنتر بوده و در برخی از پرزنترها، دکمه ای مسئول نمایش یا عدم نمایش اسلاید می باشد.

این وسیله، بدون سیم و از راه سیگنال‌هایی، قادر است لپ‌تاپ شما را کنترل کند. پرزنتر از طریق گیرنده بی سیم (یا همان دانگل) به کامپیوتر متصل می‌شود. در مدل‌های جدیدتر، حتی اگر دانگل را گم کنید و یا آن را به همراه نداشته باشید، می‌توانید از طریق بلوتوث به کامپیوتر یا لپ تاپ خود متصل شوید و از آن استفاده نمائید، پس جای نگرانی وجود نخواهد داشت!

همچنین با همراه داشتن یک سیم رابط، می‌توانید خیالتان را از شارژ همیشگی پرزنتر راحت نمائید، چرا که با این کابل، می‌توانید آن را هم به برق متصل کنید و هم به لپ تاپ.