روتر

مسیریاب، رهیاب یا روتر )(Router دستگاهی است که دو یا چند شبکه یا زیرشبکه را به هم متصل می کند. بطور خلاصه عملکرد اصلی روتر را میتوان به مدیریت ترافیک بین این شبکه ها با ارسال بسته های داده به آدرس های IP مورد نظرشان و اجازه دادن به چندین دستگاه برای استفاده از یک اتصال اینترنتی مشابه نام برد. روتر یک آدرس آی‌پی (IP) به هر کدام از دستگاه های داخل شبکه میدهد تا در هنگام دریافت و ارسال داده‌، آدرس مقصد یا مبدا خود را بدانند. با این کار، روتر مطمئن خواهد بود که بسته های ارسالی یا دریافتی همیشه به مقصد صحیح خود خواهند رسید با اینکار اطلاعات در مسیر شبکه گم نمیشوند یا اصطلاحاً Route یا روتینگ صورت می پذیرد.

 

انواع روترها:
روترها را میتوان به دو گروه عمده سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تقسيم نمود:

روترهای سخت‌افزاری: سخت‌افزارهایی می‌باشند که نرم‌افزارهای خاص توليد شده توسط توليد‌کنندگان را اجراء می‌نمايند (در حال حاضر صرفاً به صورتblack box  به آنان نگاه می‌کنيم). نرم‌افزار فوق، قابليت روتينگ را برای روترها فراهم نموده تا آنان مهمترين و شايد ساده‌ترين وظيفه خود که ارسال داده از يک شبکه به شبکه ديگر است را بخوبی انجام دهند. اکثر شرکت‌ها ترجيح می‌دهند که از روترهای سخت‌افزاری استفاده نمايند چرا که آنان در مقايسه با روترهای نرم‌افزاری، دارای سرعت و اعتماد‌پذيری بيشتری می‌باشند.

روترهای نرم‌افزاری: روترهای نرم‌افزاری دارای عملکردی مشابه با روترهای سخت‌افزاری بوده و مسئوليت اصلی آنان نيز ارسال داده از يک شبکه به شبکه ديگر است. يک روتر نرم‌افزاری می‌تواند يک سرويس‌دهنده NT، يک سرويس‌دهنده نت ور و يا يک سرويس‌دهنده لينوکس باشد. تمامی سيستم‌عامل‌های شبکه‌ای مطرح، دارای قابليت‌های روتينگ از قبل تعبيه شده می‌باشند.

 

در اکثر موارد از روترها به عنوان فايروال و يا gateway اينترنت، استفاده می‌گردد، در اين رابطه لازم است به يکی از مهمترين تفاوتهای موجود بين روترهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ، اشاره گردد: در اکثر موارد نمی‌توان يک روتر نرم‌افزاری را جايگزين يک روتر سخت‌افزاری نمود، چرا که روترهای سخت‌افزاری دارای سخت‌افزار لازم و از قبل تعبيه شده‌ای می‌باشند که به آنان امکان اتصال به يک لينک خاص WAN (‌از نوع Frame Relay، ISDN و يا ATM) را خواهد داد. يک روتر نرم‌افزاری (نظير سرويس دهنده ويندوز) دارای تعدادی کارت‌شبکه است که هر يک از آنان به يک شبکه LAN متصل شده و ساير اتصالات به شبکه های WAN از طريق روترهای سخت‌افزاری ، انجام خواهد شد.