مسدود بودن 44 درصد از سرویس گوگل برای ایرانیان

2 مهر 1396
مسدود بودن 44 درصد از سرویس گوگل برای ایرانیان

بر اساس گزارش مرکز ملی فضای مجازی و با وجود ادعای آمریکایی‌ ها مبنی بر محدودیت دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت از سوی دولت ایران؛ شواهد نشان می ‌دهند که ،گوگل بسیاری از خدمات خود را روی کاربران ایرانی بسته است.

در این بررسی مشخص شده است که ،از بین ۲۲۷ سرویسی که گوگل ارائه می‌کند ،وضعیت دو درصد سرویس ها نامشخص ، ۵۴ درصد خدمات آن برای کاربران ایرانی فعال است و ۴۴ درصد سرویس ‌های این کمپانی ،در ایران مسدود است. در همین حال ،۱۰۰ درصد خدمات برنامه‌ نویسی مورد نیاز توسعه ‌دهندگان ،کسب ‌و کار ها و برنامه نویسان (API) در دسترس کاربران ایرانی قرار ندارد و این درحالیست‌ که تاکنون ۵۱ سرویس API مورد استفاده برنامه‌ نویسان ارائه کرده است.

از سوی دیگر با وجود ۳۹ سرویس شخصی و بهینه ‌سازی گوگل ،۸۵ درصد این خدمات برای کاربران ایرانی فعال است و ۱۶ سرویس سیستم ‌عامل و شبکه ،تنها دسترسی به ۳۷ درصد این خدمات برای ایرانی‌ ها ممکن شده است.

بررسی‌ ها نشان می ‌دهند که از میان ،۲۷ سرویس کسب و کار و تبلیغات که گوگل ارائه کرده ،تنها ۴۴ درصد سرویس‌ ها و از میان ۳۹ سرویس تعاملی و انتشار محتوا تنها ۷۷ درصد این خدمات در دسترس کاربران ایرانی گذاشته شده است.

بر اساس گزارش مرکز ملی فضای مجازی کشور ،۱۳ سرویس آماری و رصد ،که از سوی گوگل ارائه شده ،تنها ۶۲ درصد آن برای کاربران ایرانی فعال است. در مورد ۱۱ سرویس مرتبط با مرورگر ها که تاکنون از سوی کمپانی گوگل ارائه شده ،۸۲ درصد این خدمات در اختیار کاربران ایرانی است. در زمینه سرویس‌ های مبتنی بر نقشه نیز از میان ۱۰ سرویس ارائه ‌شده ،کاربران به ۸۰ درصد این خدمات دسشترسی دارند.

نوشته های مرتبط
دیدگاه کاربران
هنوز دیگاهی ثبت نشده است. اولین نفری باشید که نظر میدهد.